Yucca elata x Yucca filamentosa  
  Jedná se o hybridní juku yucca elata a yucca filamentosa. Mateční yucca elata je jednou z nejmrazuvzdornějších stromových juk vůbec, u dospělé rostliny se uvádí až -26°C. Lze tedy předpokládat že se bude jednat o rostlinu extrémně mrazuvzdornou která bude navíc tvořit kmínek. Listy budou zřejmě širší a měkčí než u klasické elaty. Tato rostlina bude jistě velice zajímavý přírustek do sbírky.  
     
   
     
  Yucca elata  
  Tato juka pochází z Arizony, Nového Mexika, západního Texasu a severního Mexika kde vystupuje až do výšek 850 - 1900 metrů nad mořem. Jedná se o stromovou juku která může dorůst až výšky 5 metrů a někdy rozvětvuje. Listy jsou velice uzké od 7 do 15mm, bledě zelené, na okraji často jemná bílá kudrnatá vlákna. Květenství dosahuje až 4 metrů a jednotlivé květy 4 až 6cm mají většinou krémově bílou barvu (někdy nazelenalou) Jedná se o jednu nejvíce mrazu odolnou stromovou juku vůbec, u dospělé rostliny se uvádí až -26°C (3 letý semenáč u mě na zahradě kdysi zvládl -22°C). Ovšem za předpokladu sucha v oblasti kořenového balu.  
     
  Yucca filamentosa  
  Yucca filamentosa nebo juka vláknitá je juka která se přirozeně vyskytuje od jihovýchodní Virginie na jih po Floridu a daleký západ až po jižní a jihovýchodní Texas. Tato rostlina se nejčastěji vyskytuje v písčitých půdách, zejména v plážových křovinách a dunách, ale také na polích, pustinách a skalnatých svazích, i když dobře roste i v bahnitých nebo jílovitých půdách. Y. filamentosa je široce pěstována v mírném mírném a subtropickém podnebí. Má exotický vzhled díky dlouhým listům a obrovským květenstvím. Potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou půdu, preferuje kyselé nebo mírně zásadité půdy.  
     
     
     
 

web design VM reklama 2021